Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi | Papillon Akademi

Bilişsel Davranışçı Terapi - BDT Eğitimi

Bilişsel Davranışçı Terapi - BDT Eğitimi

Sizler de seanslarınızda danışanlarınızın getirdiği çoğu problemi çözmek amaçlı kullanabileceğiniz, kapsamlı ve geçerliliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir terapi yöntemi öğrenmek ve teorik bilgiye ek olarak uygulama becerilerinizi de geliştirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise tam 64 saatlik BDT eğitimimiz tam size göre. Papillon Akademi olarak bu ihtiyacınıza her psikoterapistin alması gereken Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi ile karşılık vermeyi hedefliyoruz.

BDT’nin farklı bozukluklarda, farklı yaş gruplarında nasıl uygulanacağını, birbirinden çarpıcı vaka örnekleriyle sizlere sunan bu eğitim sayesinde, A’dan Z’ye BDT’nin hem teorik hem pratik kısmını öğrenebilir, danışanlarınıza daha faydalı bir terapi seansı uygulayabilirsiniz.
 
Eğitim Hakkında Hemen Bilgi Almak İster misiniz? Sorularınıza yanıt verebilmemiz için FORMU DOLDURUNUZ.

Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapi psikolojinin bir bilim olarak gelişimi ile gittikçe yaygınlaşan ve çok sayıda bilim insanının ve psikoterapistin kabulünü almış bir terapi çeşididir. Bilişsel terapi ve davranışçı terapinin birleşiminden oluşan bu terapi yöntemi, bireyin disfonksiyonel düşüncelerine ve davranışlarına odaklanıp bunları değiştirmeyi hedef alır.
 

Bilişsel Davranışçı Terapi Ne İşe Yarar? 

BDT kişinin fayda sağlamayan düşüncelerini alternatif ve sağlıklı düşünceler ile değiştirirken davranışlarının yeni ve daha olumlu olan düşüncelerine uyumlu yönde değişmesini sağlamayı hedefler.
 

Bilişsel Davranışçı Terapi Kaç Seans Sürer?

Ortalama 8-10 seans sürer. BDT yapılandırılmış bir yöntem olduğu için bu ortalama çok değişmez ancak danışana göre farklılık göstermesi de mümkündür.
 

BDT Eğitimi Neden Gereklidir?

Birçok psikoterapist kariyerlerinin başlarında ilk olarak BDT eğitimi alırlar. Bunun bir sebebi Bilişsel Davranışçı Terapinin diğer birçok terapi yöntemi ile birleştirilebilir olmasıdır. Örneğin Şema Terapi, Hipnoterapi gibi terapi çeşitleri BDT’den faydalanabilir. Aynı zamanda BDT oldukça kapsamlı ve çoğu kişiye uygulanabilen bir yöntem olduğu için, bdt eğitimi diğer yöntemlere göre daha temel sayılan bir eğitimdir. Örneğin cinsel terapi sadece cinsel problemlerle gelen bireylere uygulanabilirken, BDT panik bozukluk, depresyon, OKB, fobiler, ilişki problemleri, davranım bozuklukları ve daha birçok problemin çözümü için uygulanabilir.
 

BDT Eğitimi Kimden Alınmalı?

BDT eğitimi güvenilir bir yerden almış, uzmanlığını tamamlamış psikologlardan, psikiyatristlerden veya klinik psikoloji alanında uzmanlık yapmış psikolojik danışmanlardan alınabilir. En önemli kriter ise eğitmenin bu konuda hem bilgi birikimi olarak yeterli olması hem de güncel olarak bdt uygulayıcılığı yapıyor olmasıdır. Zaman ilerledikçe danışanlarımızın bize getirdikleri problemler de değişkenlik göstermekte, aynı zamanda BDT de sürekli olarak yenilenen tekniklerle geliştirilmekte. Dolayısıyla gündemi birinci elden takip edebilen bir eğitmenden bdt eğitimi almak sizin çok daha yetkin bir BDT uygulayıcısı olmanıza yardımcı olacaktır.
 
Papillon Akademi, eğitmenlerini hem öğreticilik anlamında hem psikoterapist olarak uygulayıcılık yapma anlamında tecrübeli uzmanlardan seçer. Eğitmenlerimize olan güvenimiz sayesinde her ay ücretsiz workshoplar açıp, eğitimi satın almadan önce eğitmenlerimizle birebir görüşüp siz kursiyerlerimizin değerlendirmesine olanak sağlamaktayız.
 

BDT Eğitimi İçin Neden Papillon Akademi?

Alanında uzman psikiyatri akademisyenleri tarafından verilen bu eğitim ile hem teori hem uygulama kısmını öğreneceksiniz. Size sunacağımız çok çeşitli güncel vaka örnekleri ile yetkin bir Bilişsel Davranışçı Terapi uygulayıcısı olabileceksiniz. Canlı ders kayıtlarını dilediğiniz zaman ve yerde izleyebilecek, sorularınız ve vakalarda karşılaştığınız problemler için 16 saatlik BDT süpervizyonu kapsamında eğitmenlerle birebir görüşebileceksiniz. Alacağınız uygulayıcı sertifikası ile danışanlarınıza bilimsel temelli bir terapi olan Bilişsel Davranışçı Terapiyi uygulayarak yardımcı olabileceksiniz.
 

BDT Eğitimi ile Neler Öğreneceksiniz?

Teorik ve pratik bilginin bir arada verildiği bir eğitim almak önemlidir. Bilişsel Davranışçı Terapinin hem bilişsel hem davranışçı kısımları, nereden ortaya çıktığı ve zamanla kullanımının nasıl değiştiği, uygulamasının nasıl yapılacağı ve hangi bozuklukta nasıl uygulanacağı gibi daha birçok konuyu ayrıntıları ve güncel vaka örnekleri ile öğrenme şansı yakalayacaksınız. Ayrıntılı eğitim içeriği aşağıda sunulmuştur.
 

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimini Kimler Alabilir?

Psikiyatri uzmanları ve asistanları, psikologlar, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları, uzman, asistan ve pratisyen hekimler, psikiyatri ve nöroloji hemşireleri, sosyal hizmet uzmanları, aile danışmanlığı yüksek lisansını veya 450 saatlik Millî Eğitim Bakanlığı müfredatını tamamlamış olanlar ve ilgili bölümlerde halen öğrenciliği devam edenler bu eğitimi alabilirler.
 

BDT Sertifikası

Papillon Akademi’den alacağınız bu eğitim sonunda Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulayıcı Sertifikası alacaksınız.
 

BDT Eğitimi Süresi

Eğitim toplam 70 saatlik canlı ders kayıtlarından oluşmaktadır. Kaydolduğunuz gün izlemeye başlayabileceğiniz bdt eğitimi dersleri 3 ay boyunca erişiminize açık olacaktır. Uyguladığınız vakalarda karşılaştığınız problemleri birebir sorabileceğiniz, eğitmenin getirdiği vakalardan uygun bir terapi örneği gözlemleyebileceğiniz veya sınıf ortamında diğer kursiyerlerimizin seanslarda yaşadıkları problemleri ve eğitmen tarafından karşılanacak olan cevapları dinleme olanağı bulabileceğiniz 2 günlük (toplam 16 saat) süpervizyon programı da bdt eğitimine dahil edilmiştir. BDT süpervizyon programları ile çok daha yetkin bir Bilişsel Davranışçı Terapist olma şansı yakalayacaksınız.
 
İlk süpervizyon eğitimimizin Nisan ayı içerisinde yapılması planlanmakla beraber net tarih aylık olarak düzenlenen etkinlik takvimimiz kapsamında daha sonra belirlenecektir.
 
Eğitim Hakkında Hemen Bilgi Almak İster misiniz? Sorularınıza yanıt verebilmemiz için FORMU DOLDURUNUZ.

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi – BDT Eğitimi İçeriği

 • 1. Etik İlkeler    
 • 2. Epiktetos
 • 3. Semiyoloji
 • 4. Görüşme Sürecinde Psikolojik Değerlendirme
 • 5. Görüşme Teknikleri
 • 6. Ruh Sağlığı ve Bozukluklarının Tanımlanması
 • 7. Psikoterapiler
 • 8. Yönlendirilmiş Keşif ve Sokratik Sorgulama
 • 9. BDT için Bilişsel ve Davranışçı Teknikler
 • 10. Basit Bir Fikir
 • 11. Zihni Güçlendirmek
 • 12. Fobilerle Yüzleşmek
 • 13. Motivasyonel Görüşme
 • 14. Panik ve Agorafobi ile Mücadele
 • 15. Sosyal Anksiyete Bozukluğunun Üstesinden Gelmek
 • 16. Bilişsel Davranışçı Terapiler
 • 17. Yaygın Anksiyete Bozukluğu ve Endişeleri Yenmek
 • 18. Depresyon ile Başa Çıkmak
 • 19. Olgu Sunumu
Sorularınız ve Daha Detaylı Bilgi Almak için whatsapp hattımızdan ya da diğer iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.
 

Eğitim Müfredatı