Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel problemlerkonusunda eğitim almış tecrübeli psikiyatrist ve psikologlar aracılığıyla cinsel problemleri olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür bilişsel davranış tedavisidir.

Cinsel Terapi Ne İşe Yarar?

Cinsel işlev bozuklukları yüzünden bozulan psikolojik dengeyi sağlamak, cinsel eğitim vermek, duygu ve düşünce alışverişinde bulunmak, bireylerin veya çiftlerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları en aza indirmek, bu çatışmalar sonucu ortaya çıkan kaygı ve gerginlikleri azaltmak için kullanılan tüm teknik ve yöntemlerdir. Cinsel problemlerin ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin fizyolojik ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Böylelikle cinsel problemlerin tedavisi de, oluşumunda rol alan etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Kişiyle görüşülerek problemi ortaya çıkaran, kalıcı olmasına neden olan etkenler birlikte incelenir. Problemin tedavisinde etkili olacak ilaç veya psikoterapiler seçilir.

Cinsel Terapi Hangi Bozukluklarda Kullanılır?

Türkiye’de ve Dünya’da 1970´lerden beri Cinsel Terapi ile pek çok cinsel işlev bozukluğu tedavi edilmiştir. Bu bozukluklar arasında Erken Boşalma, Cinsel İsteksizlik, Sertleşme Bozukluğu, Orgazm Problemleri, Vajinismus,Disparoni, Cinsel Tiksinti Bozuklukları, Satiriasis (doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü), Nemfomani vb. cinsel işlev bozukluları yer almaktadır. En sık görülen bozukluklara bakacak olursak,

Cinsel İsteksizlik
Cinsel isteksizlik, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Cinsel ilişki sıklığının azalması, partnerin artık çekici gelmemesi, ya da açıkça isteksizlik yakınması şeklinde ifade edilebilir. Hastada cinsellikle alakalı düşüncelerin veya fantezilerin çok az olduğu ya da hiç olmadığı, cinsel uyaranlara karşı tepkinin az olduğu ve cinsel ilişkiyi başlatmada ilginin az olduğu görülür. Cinsel Terapiye en sık başvuru nedenlerinden biridir ve terapiyebaşvuran çiftlerin %50’sinde görülür

Vajinismus
DSÖ’ye göre Vajinismus, kadın istediği halde penis, parmak, tampon veya başka bir objenin vajinal girişte sıkıntı yaşamasıdır. Kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi eşlik eder.Türkiye’de Vajinismus sebebiyle başvuran hastaların oranı ise % 62.2-75.9 arasındadır.

Erken Boşalma
Erken Boşalma, penisin vajinaya girmeden önce veya girdikten hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin isteği olmaksızın boşalması ve bu durumun kişide sıkıntıya yol açması olarak tanımlanır. Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olup, toplumda hemen her 3-4 erkekten birinde görülmektedir. 

Cinsel Terapi Kaç Seans Sürer?

Cinsel Terapi yaklaşık olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer, fakat kişiye göre değişebilir. Kısa sürede iyileşen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin uzun sürmesi gereken vakalar da olabilir.Her seans ortalama 1 saattir.

Cinsel Terapi Onlıne Olarak Uygulanabilir Mi?

Kliniğimizde yapılan online terapiler oldukça güvenli dijital platformlarda yapılmaktadır. Sizinle yapılan görüşmeler sadece siz ve terapistiniz arasında kalacaktır. Papillon Akademi randevu hattına başvurup, online cinsel terapi almak isteğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Cinsel Terapi Hizmetini Neden Papillon Akademiden Almalıyım?

Papillon Akademi alanında uzman ruh sağlığı profesyonellerinin koordineli çalıştığı bir Psikolojik Danışmanlık Merkezidir. Psikiyatrist, psikolog ve cinsel terapistlerimiz, cinsel terapi için gelen danışanla ilk olarak ön görüşme yapar ve hangi cinsel terapi yönteminin daha etkili olacağına karar verir. Devamındaki süreçte de bu koordinasyon devam eder ve danışanın gelişimi takip edilir.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.