EMDR NEDİR?

EMDR nedir sorusunun cevabı aslında isminin açılımında yatar. Eye Movement Desentization and Remodelling: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme. Bu yöntemi geçmişte yaşadığınız travmatik olayların etkisini ortadan kaldırmak için kullanıyoruz. EMDR ilk ortaya çıktığında duyarsızlaştırma için göz hareketlerinin kullanan Francine Shapiro ona bu ismi vermiştir. Öte yandan günümüzde artık işitsel ve dokunsal uyarılarla da EMDR yapmaktayız.

EMDR TERAPİSİ NERELERDE KULLANILIR?

Bu yöntemi travmalarda kullanıyoruz. Öte yandan bir travma sadece bir travma olarak kalmaz. Birçok psikolojik sorunda travma önemli rol oynar. Obsesif Kompülsif Bozukluk, bir türlü iyileşmeyen Depresyon ya da bağımlılıklar… Ve daha birçok alanda travmanın etkisini görürüz. Ve şunu diyebiliriz ki travmatik bir geçmişiniz varsa, bu travmaların etkisi silinmeden iyileşmeniz mümkün olmamaktadır. Yani EMDR terapisi nerelerde kullanılır sorusunun cevabı şudur: Geçmişinde travma olan herkeste.

EMDR TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

EMDR öncesi en az bir bazen iki seansı travmalarınızı ve sizdeki etkilerini yeterince iyi anlamak için kullanırız. Bu arada EMDR’nin nasıl bir yöntem olduğu hakkında bilgi veririz. Sonrasında artık hazır olduğunuzda EMDR yapmaya başlarız. Bir EMDR seansında bir anı ve ona dair olumsuz inanç dediğimiz düşüncenizi zihninizde belirginleştirmenizi isteriz. Ve artık iki yönlü uyarıma başlarız. Yaklaşık 20-24 tur iki yönlü uyarım sonrası “şimdi ne var?” diye sorar ve bunu sürekli sürdürürüz. Seansta travmatik anınız ile ilgili rahatsızlık hissinin azalmasını ve seans sonunda olumsuz inancının yerini olumlu inancın alması ile travmanın ruhsal etkilerinin silindiğini görmüş olarak seansı sonlandırırız.

Bir travmanın etkisinin silinmesi bazen bir seans bazen de daha uzun sürebilir. Buna terapistiniz ile beraber karar verirsiniz.

EMDR ETKİLİ BİR YÖNTEM MİDİR?

Evet, konu travma olunca oldukça etkili bir yöntemdir. Dahası, EMDR’nin bu manada yerini tutabilecek başka bir yöntem de yoktur. Örneğin yıllardır düzelmeyen ve çeşitli terapiler alan bir hastada EMDR ile travmalar çalışıldıktan sonra tam iyileşme olmuştur. Diğer hiçbir yöntem bu konuda böylesine dramatik bir etki sağlamaz.  

ÖZEL BİR CİHAZI VAR MI?

EMDR eskiden daha yorucu olmakla beraber cihaz kullanmadan yapılıyordu. Şimdi ise terapistin işini kolaylaştırmak üzere birçok cihaz üretildi. Ama cihaz bu iş için olmazsa olmaz değil. Çünkü, dediğimiz gibi, cihaz sadece terapistin işini kolaylaştırıyor. EMDR cihazı kullanmadan önce de EMDR yapıyorduk ve etkinlik hiç değişmedi.

NEDEN PAPİLLON?

Papillon Akademi’de uzun süredir EMDR uyguluyoruz. Hafif üzücü yaşam olaylarından en ağır travmalara kadar birçok travma mağduruna uyguladık. Hafif olaylarda tecrübe aramaya pek gerek olmasa da ağır durumlarda disosiasyon, abreaksiyon gibi durumları kontrol altına tutabilmek için tecrübe gerçekten gereklidir. Buna ek olarak da çalışılacak travma konusunda tecrübesiz olan terapist bundan aşırı düzeyde etkilenir ve size yardımcı olamayabilir. EMDR terapisi almanız gerektiğini düşünüyorsanız, tecrübe konusunu da mutlaka araştırın.

Sevgiler..

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.