Emdr Nedir?

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) 1987 yılında, Dr. FrancineShapiro’nun göz hareketlerinin huzursuz edici düşüncelerin şiddetini azaltabildiğini rastlantısal bir şekilde fark etmesiyle gelişmeye başladı. 
Amaç, geçmişte yaşanan hatıraların yeniden işlenerek duyarsızlaşmanın elde edilmesi, şu anki semptomların tedavisi, danışanın ileride karşılaşacağı benzer problemler karşısında, kazandığı pozitif inanç ve duyguların geliştirdiği yeni perspektifin yönlendirdiği davranışları gösterebilmesidir.

EMDR 8 basamaklı ve üç yönlüdür (geçmiş, şimdi, gelecek). 
1. Basamak: Danışanın geçmişi
2. Basamak: Hazırlık
3. Basamak: Değerlendirme
4. Basamak: Duyarsızlaştırma
5. Basamak: Yerleştirme
6. Basamak: Beden tarama
7. Basamak: Kapanış
8. Basamak: Yeniden değerlendirme

Danışanlar ile geçmiş yaşantılarla ilgili anılar belirlenir. Daha sonra hedef anılara ulaşırken danışana iki yönlü uyarıcı verilir. Bu uyarıcılar, göz hareketleri, iki kulağa da sesli uyaran verme ya da iki yönlü dokunsal uyaranlar verme olabilir. Bu iki yönlü uyarıcılar, bu terapinin temel metodudur. 

Emdr Ne İşe Yarar?

EMDR ile yalnızca belirtiler ortadan kalkmaz. Yeni perspektiften bakabilmenin kazandırdığı olumlu inançlar ve pozitif duygular bireyin kendisine, karşılıklı ilişkilerine, dünyaya bakışını da olumlu yönde etkileyip kişisel gelişim sağlar.TSSB (travma sonrası stres bozukluğu) semptomları gösteren bireylerin yaşadıkları travmatik olayı, geçmişte yaşanmış olarak değerlendiremedikleri, her an tehdit edici ve geleceği de  etkileyen bir olay olarak algıladıkları bilinmektedir. EMDR’nin ilk amacı negatif yaşantıları işlemleyerek, geçmiş zamandan şimdiki zamana geçişi sağlamaktır.

Emdr Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

•    Bağımlılıklar
•    Kaygı/Anksiyete
•    Kronik ağrı
•    Depresyon
•    Yeme bozuklukları
•    Panik atak
•    Fobiler
•    Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
•    Özgüven problemleri
•    Sınav Kaygısı

Diğer psikoterapi teknikleri ve ilaçlarla birlikte veya tek başına kullanılabilir.

Emdr Kaç Seans Sürer?    

EMDR  ‘Kısa Süreli Terapiler’ grubunda yer alır. Tedavinin ne kadar süreceği problemin tipi, danışanın bugünkü hayat koşulları, geçmiştekitravmaların sayısı ve etkisi ile ilişkilidir. Kişilerin bilgileri kendi değerleri ve tecrübeleri doğrultusunda farklı bir şekilde işlemesi de süreyi etkiler. 3-5 EMDR seansından sonra TSSB semptomlarında %77-100 oranında azalma olduğu bulunmuştur.

Emdr Online Olarak Uygulanabilir Mi?

Gerekli şartlar sağlandığında EMDR online olarak uygulanabilmektedir. Papillon Akademi bünyesinde gerçekleştirilen online terapiler oldukça güvenli dijital platformlarda yapılmaktadır. Sizinle yapılan görüşmeler sadece siz ve terapistiniz arasında kalacaktır.

EMDR Hizmetini Neden Papillon Akademiden Almalıyım?

Papillon Akademi alanında uzman ruh sağlığı profesyonellerinin koordineli çalıştığı bir psikolojik danışmanlık merkezidir. EMDR, oldukça başarılı psikiyatristler ve uzmanpsikologlarımız tarafından uygulanmaktadır. Devamındaki süreçte de bu koordinasyon devam eder ve danışanın gelişimi takip edilir.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.