Ergenlik Dönemi Sorunları ve Uyum Problemleri 

Ergenlik döneminin geçiş aşaması, yaşamdaki birçok değişiklikle işaretlenir. Ebeveynlerden ayrılmasından başlayarak, kendi kimliğini bularak toplumda kalıcı bir yer edinmeye kadar - ergenlik çağındaki çocuklar ve ergenler birçok zorlukla karşı karşıyadır.
Uyum bozukluğu, zihinsel durumdaki olumsuz değişiklikler (duygusal semptomlar) veya sosyal davranış bozuklukları (kişilerarası) olarak ifade edilebilen, tek seferlik veya devam eden stresli bir yaşam olayına verilen bir tepkidir.


Duygudurum dalgalanmaları ve gözle görülür bir geri çekilme dışında, normal davranışların ötesine geçen ve ergenlerde psikolojik sorunların belirtileri olabilen uyarı sinyalleri de vardır. Bunlara örneğin baş ağrısı ve mide ağrısı veya uyku bozuklukları olabilir. Arkadaşlarla iletişim ya da hobilere ilgi azalabilir. Bir gencin gerçekten de zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip olduğunu gözlemliyorsaniz, bunu hafife almamalı ve yardım istemelisiniz. Gençler intihar düşüncelerini ifade ediyor veya saldırgan davranışlar gösteriyorsa, derhal bir terapistle iletisime geçin.


Papillon Akademide Uzman Terapistlerimiz Gençlerele ortaklaşa belirlenen kişisel terapi hedefleri belirleyip, onlara eşlik ediyoruz. Ayrıca, ailelere birbirleriyle anlaşmanın yeni yollarını bulmaları için destekliyoruz.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.