Grup Terapisi Nedir?

Grup terapisi, aynı anda birkaç kişiyle çalışan bir veya daha fazla terapisti içeren bir psikoterapi şeklidir. Bu tür terapiler, özel terapötik uygulamalar, hastaneler, ruh sağlığı klinikleri ve toplum merkezleri dahil olmak üzere çeşitli yerlerde yaygın olarak mevcuttur. Grup terapisi bazen tek başına kullanılır, ancak genellikle bireysel terapiyi de içeren kapsamlı bir tedavi planına entegre edilir.

Grup Terapisi Ne İşe Yarar?

•    Grup üyeleri, grubun diğer üyeleri için rol modeli olarak hizmet edebilir. Birinin bir problemle başarılı bir şekilde başa çıktığını gözlemleyerek, grubun diğer üyeleri iyileşme için umut olduğunu görebilirler. Her insan ilerledikçe, diğerleri için bir rol modeli ve destek figürü olarak hizmet edebilirler. Bu, başarı duygusunun gelişmesine yardımcı olabilir.
•    Gruba katılan insanlar, başkalarının da aynı şeyi yaşadığını görebilir, bu da kendilerini daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olabilir.
•    Grup terapisi genellikle çok uygun maliyetlidir. Terapist, bir seferde sadece bir müşteriye odaklanmak yerine, zamanını çok daha büyük bir insan grubuna ayırabilir ve bu da katılımcıların maliyetini düşürür.
•    Grup terapisi güvenli bir sığınak sunar. Ayrıca, insanların grubun emniyeti ve güvenliği içinde davranış ve eylemleri gerçekleştirmesine olanak tanır.
•    Terapist bir grup içinde çalışarak, her bir kişinin diğer insanlara nasıl tepki verdiğini ve sosyal durumlarda nasıl davrandığını ilk elden görebilir. Bu bilgiyi kullanarak terapist, her müşteriye değerli geri bildirim sağlayabilir.

Grup Terapisi Hangi Bozukluklarda Kullanılır?

Grup terapisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılır: 
●    Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
●    Depresyon 
●    Yeme bozuklukları
●    Yaygın anksiyete bozukluğu
●    Panik atak
●    Fobiler
●    Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
●    Madde kullanım bozukluğu

Akıl sağlığı koşullarına ek olarak, BDT temelli grup terapisinin, insanların aşağıdakilerle başa çıkmasına yardımcı olduğu bulunmuştur: 
●    Öfke kontrolü
●    Kronik ağrı
●    Kronik hastalık
●    Kronik stres 
●    Boşanmak
●    Aile içi şiddet
●    Keder ve kayıp
●    Ağırlık yönetimi

Grup Terapisi Kaç Seans Sürer?

Gruplar üç veya dört kişi kadar küçük olabilir, ancak grup terapisi seansları genellikle yaklaşık 8 ila 12 kişiyi içerir (ancak daha fazla katılımcı olması mümkündür). Grup genellikle haftada bir veya iki kez veya bir veya iki saat boyunca toplanır. Grup terapi toplantıları açık veya kapalı olabilir. Yeni katılımcıların istedikleri zaman katılabileceği açık oturumlar, yalnızca çekirdek bir grup üyenin katılmaya davet edildiği kapalı oturumdur.

Peki Bir Grup Terapisi Seansı Neye Benziyor?

Çoğu durumda grup terapisi, üyelerin gruptaki diğer herkesi görebilmesi için sandalyelerin geniş bir daire şeklinde düzenlendiği bir odada toplanır. Bir oturum, grubun üyelerinin kendilerini tanıtması ve neden grup terapisinde olduklarını paylaşmalarıyla başlayabilir. Üyeler, son toplantıdan bu yana deneyimlerini ve ilerlemelerini de paylaşabilirler.
Seansın gerçekleştirilme şekli büyük ölçüde grubun hedeflerine ve terapistin tarzına bağlıdır. Bazı terapistler, her üyenin uygun gördüğü şekilde katıldığı daha serbest biçimli bir diyalog tarzını teşvik edebilir. 

Grup Terapisi Online Uygulanabilir Mi?

Grup terapiyi uzmanlarımız online/çevrimiçi olarak verebilmektedir. Böylece nitelikli terapi hizmetini evinizden, veya is yerinizden ulaşmanız artık çok kolay. Yüz yüze terapilerde uyguladığımız ekolleri online/çevrimiçi terapilerimizde de rahatlıkla uygulanabilir. 

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.