Kabul Kararlılık Terapisi (ACT) Eğitimi

Kabul Kararlılık Terapisi (ACT) Eğitimi

Kabul ve Kararlılık Terapisi Nedir?

ACT, 3.dalga bilişsel davranışçı terapidir. ACT, insanın davranışlarını kendi öz değerleri baz alınarak yeniden değerlendirmesi üzerine odaklanır. Rahatsız edici içsel yaşantılardan kaçınmak veya azaltmaya çabalamak öz değerlerimize ulaşmamıza engel olur.

ACT, davranış değişimine odaklanarak  psikolojik sağlamlık sağlamak için çeşitli şekillerde harmanlanmış kabul ve farkındalık yöntemlerini kullanan bir terapidir. Hayes, Wilson ve Stro-sahl tarafından geliştirilen bu yaklaşım ilk olarak kapsayıcı uzak durma (comprehensive distancing) olarak isimlendirilmiştir.

Eğitim Hakkında Hemen Bilgi Almak İster misiniz? Sorularınıza yanıt verebilmemiz için FORMU DOLDURUNUZ.

ACT Nasıl Bir Terapidir ve Ne İşe Yarar?

ACT müdahaleleri, danışanların tepkilerinde daha fazla esnek bir yaklaşım göstermesini ve duruma uygun davranışları daha fazla hayatlarına katmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Yani ACT’nin nihai amacı "psikolojik esnekliktir". Bu sayede yaşamın zorluklarıyla mücadelede insanın esnek bir perspektif almasını, daha etkili yasam becerileri sergilemesini sağlar. 

Farkındalıkla danışanın bir insan olarak şimdiki anla daha fazla temas kurmasını ve bunu yaparken danışanın değişebilme gücünü̈ ve kararlı olma yeteneğini kendi değerli amaçları için kullanabilme kapasitesiyle birleştirir. Bu yönden farkındalık(mindfulness), varoluşçuluk ve moral değerlerin mükemmel evliliğini gerçekleştirir. 

Tüm ACT bileşenlerinin aynı nihai hedeflere sahip olması nedeniyle, Kabul Kararlılık Terapisi (ACT) çok farklı sorunlarda etkili bir şekilde kullanılabilir. 

Kabul ve kararlılık terapisinin faydalı oldoğuna dair bilimsel kanıta sahip alanlar:

  • Anksiyete bozuklukları,
  • Obsesif kompulsif bozukluk,
  • Madde kullanımı,
  • Depresyon,
  • Cinsel işlev bozuklukları,
  • Yeme bozuklukları,
  • Travmalar gibi oldukça geniş bir uygulama alanına mevcuttur.

Kabul ve Kararlılık Terapisi Kimler için Uygundur?

ACT yalnızca belirli bir teknik değil, çok daha geniş perspektifte, insan hayatının tüm alanlarına yönelik çözümler sunan derin bir yaşam felsefesine sahiptir. Çünkü psikolojik esneklik ve katılık sorunu hemen hemen her insanın sorunudur. Bu sayede; en ağır psikiyatrik hastalıklar-dan, günlük yaşam stresine, okullarda öğrencilerin danışmanlık almasını gerektirecek dönemsel zorlanmalara kadar her alanda başarıyla çözüm üretebilmektedir. 

Kabul Kararlılık Terapisi Kaç Seans Sürer?

ACT yaklaşımı hemen her terapi yaklaşımıyla beraber uygulamalara uygun olmakla birlikte hiçbir terapi ekolüne gereksinim duymadan tek başınada uygulanabilir.
ACT süre sınırlı bir terapi olmasına rağmen ACT kaynakları geleneksel BDT protokolleri gibi belirli seans sayıları önermemektedir. Seans sayısı danışanın ihtiyaçlarına, problemin niteliklerine ve terapinin ilerleyişi baz alınarak tespit edilmektedir.

ACT’in Diğer Terapilerden Farkı Nedir?

Danışanlara herhangi bir tanı sistemi üzerinden yaklaşmaksızın her danışana özgü bir terapi süreci izle-yebilmenize olanak sağlar.
Esnek seans içerikleri: Yapılandırılmış olmasına rağmen ACT seansları esnektir. Şimdi ve burada’yı yakalamayı hedefleyen ACT,  danışanın davranışlarını, terapistin tepkilerini dikkate alır .
Yaşantısallık: ACT seansları oldukça yaşantısaldır. Terapistin ve danışanın karşılıklı etkileşimi ile seans-larda yeni becerilerin öğrenilmesi ve hayata geçirilmesi hedeflenir. Bilindiği gibi “ACT” aynı zamanda eylem, hareket anlamına gelmektedir

ACT Eğitimi Neden Gereklidir?

ACT eğitimi kendi ruh sağlığınızı koruma ve geliştirmede, çeşitli klinik problemlere müdahale etmede, aile danışmanlığı ve terapi sürecinde ya da okul danışmanlığı veya sosyal hizmetlerde etkili bir psikoterapi yöntemidir. Değişen ve gelişen dünyada insan problemlerini çözmeye odaklanan yeni nesil terapi ekollerinin başında gelmektedir.

Kabul ve Kararlılık Terapi Eğitimi İçeriği

ACT eğitimi kurumumuzda TEMEL ACT EĞİTİMİ ve KABUL KARARLILIK TERAPİSİ (ACT) TEMELLİ ÇİFT/EVLİLİK TERAPİLERİ EĞİTİMİ olarak iki farklı formatta verilmektedir. Toplam 88 saatlik bir eğitim planlaması yapılmıştır. 

ACT TEMEL EĞİTİM 

ACT Temel Eğitimi, Kursiyerlerin bizzat kendilerinin ACT ile bireysel olarak temas edecekleri ve «YAŞA ve ÖĞREN» yaklaşımıyla edinecekleri bir beceri eğitimi olarak verilecektir.

ACT Eğitimi İçin Neden Papillon Akademi?

Kalitemizi deneyimimize borçlu olduğumuz bu eğitimi alanında uzman psikiyatri akademisyenleri vermektedir. Eğitim içerisinde gerçek vakalar üzerinden örneklerle anlatılan uygulama yöntemleri hakkında yetkinliğe ulaşmanız ve bu sayede öğrenmiş olacağınız bilgilerin sadece teorik olarak kalmamasını sağlamak hedeflenmektedir.

ACT Sertifikası

Papillon Akademi’den alacağınız bu eğitim sonunda ÜNİVERSİTE ONAYLI-E DEVLETTEN SORGULANABİLİR EĞİTİM SERTİFİKASI  tarafınıza iletilecektir.

Eğitim Hakkında Hemen Bilgi Almak İster misiniz? Sorularınıza yanıt verebilmemiz için FORMU DOLDURUNUZ.

Eğitim Müfredatı

Instagram

@papillonakademi

Whatsapp

+90 552 316 30 24

Telefon

0312 911 97 92

Harita

Papillon Akademi

Eğitim / Randevu