Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı bir evladın umduğu kabul edilme, tanınma, sevgi ve ilgiyi almadığında his ettiği duygusal acıyı tanımlar. Yani, bir çocuğun ihtiyacı olan şeyi alan üçüncü bir kişiyle ilgilidir. Kıskançlık karmaşıktır çünkü birkaç duyguyu içerir: çaresizlik, utanç, düşük özgüven, korku ve öfke kıskançlıkla ortaya çıkabilecek duygulardır. Bu duygular çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyebilir ve aile içi çatışmalara neden olabilir. Prensip olarak kıskançlık yaşa değil, olaylara bağlıdır. Kardeş Kıskançlığı her yaşta ortaya çıkabilir. En çok bilineni ise yeni bir kardeşin doğumuyla ortaya çıkan kiskançlıktır. 

Papillon Akademideki çocuk ve ergen uzman terapistlerimiz ebeveynlerin çocuklarının birbirini kıskanıp kıskanmadığını anlamalarına yardımcı olabilir. Terapistler burada kardeşlere destek olurlar. Çocuklara ebeveynlerin dikkatinin diğer kardeşlerede odaklanbildiğini gösterirler. Ebeveynler ile birlikte de ayrıca çocukların farklı ihtiyaçlarına duyarlı şekilde yanıt vermeyi çalışabilirler.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.