Kaygı Bozuklukları

Anksiyetenin yoğun yaşandığı ve beraberinden farklı psikiyatrik/psikolojik problemlerin de etki ettiği aynı zamanda günlük hayatı da engellemeye başladığı durumlar da kaygı bozukluklarından söz edebiliriz. Farklı çeşitleri olan kaygı bozuklukları bireyin geçerli bir sebep olmaksızın yaşadığı endişeyi temsil eder. Örneğin; sosyal hayata katılamayacak kadar sosyal fobiye sahip olmak, sınav günü fizyolojik etkilerle savaşmak hatta bayılacak kadar sınav kaygısı yaşamak, sinema tiyatro avm gibi kapalı ortamlara girmekten kaçınma veya girdiğinde zorlantılar yaşamak bazı kaygı bozukluğu türlerine örnektir. 

Kaygı bozuklukları tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapiler kullanılmaktadır. Psikiyaristler kişinin kaygı seviyesine ve türüne bakarak hangi tedavi yaklaşımının gerekli olacağına karar vermektedir. Psikoterapinin anksiyete bozuklukları üzerindeki olumlu etkisi ve uzun vadeli iyileşme durumu bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. 

Papillon Akademi olarak danışanlarımıza kaygı bozuklukları konusunda da hem yüz yüze hem online olarak destek vermekteyiz. Eğer endişe durumunuz günlük işlerinizi aksatacak duruma geldiyse ve buna terleme, titreme, mide bulantısı gibi fizyolojik belirtiler de eşlik ediyorsa bir ruh sağlığı uzmanını başvurmanızı öneririz. 

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.

                      

 

 

İlgili Aramalar :

Ankara Psikolog, Çankaya Psikoterapi, Ankara Klinik Psikolog, Sınav Stresi, Okul Reddi, Psikoterapi, Anksiyete Bozukluğu, Sosyal Fobi, Anksiyete, Kaygı, Psikoterapi