Şizofreni

Şizofreni, insanların gerçeği anormal şekilde yorumladığı ciddi bir zihinsel bozukluktur. Şizofreni, halüsinasyonlar, sanrılar ve aşırı derecede düzensiz düşünce ve davranışların bazı kombinasyonlarına neden olabilir ve bu da günlük işleyişi bozabilir ve engelleyici olabilir. Şizofreni hastaları, birey, aile üyeleri ve arkadaşları için önemli bir sıkıntıya neden olan gerçeklikle bağlarını kaybetmiş gibi görünebilirler. Tedavi edilmediği takdirde, şizofreni semptomları kalıcı ve engelleyici olabilir. Ancak etkili tedaviler mevcuttur. Tedavi, zamanında, koordineli ve sürekli bir şekilde uygulandığında, etkilenen bireylerin okula veya işe katılmasına, bağımsızlık kazanmasına ve kişisel ilişkilerden zevk almasına yardımcı olabilir. 

Şizofreninin karmaşıklığı, hastalık hakkında neden yanlış anlamalar olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Şizofreni, bölünmüş kişilik veya çoklu kişilik anlamına gelmez. Şizofreni hastalarının çoğu, genel nüfustaki insanlardan daha tehlikeli ya da şiddetli değildir. 

Şizofreni hastaları ömür boyu tedavi gerektirir. Erken tedavi, ciddi komplikasyonlar gelişmeden önce semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir ve uzun vadeli görünümü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Şizofreni hastaları, yaşadıkları güçlüklerin tıbbi müdahale gerektiren bir zihinsel bozukluktan kaynaklandığı konusunda genellikle farkındalıktan yoksundur. Bu nedenle, onlara yardım etmek genellikle aileye veya arkadaşlara düşer. Tanıdığınız birinin şizofreni belirtileri olabileceğini düşünüyorsanız, endişeleriniz hakkında onunla konuşun. Birini profesyonel yardım almaya zorlayamasanız da, teşvik ve destek sunabilir ve sevdiklerinizin nitelikli bir doktor veya ruh sağlığı uzmanı bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.