Stresle başa çıkma yöntemi: Hobiler

Hobi, kişinin işi veya mesleği dışındaki zamanlarda dinlenme ve eğlenme amacıyla yapmaktan zevk aldığı, ilgi duyduğu her türlü etkinliği kapsayabilir. İnsalar sevdiği, ilgi duyduğu konulara vakit ayırmaktan keyif alırlar. Bu aktiviteler kişinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gelişmesine yardımcı olur. Son yıllarda insanlar iş hayatı, ev yaşamı olsun koşuşturma içerisinde olduğu için kendilerine uygun hobi edinmeye vakit bulamıyorlar. Fakat son zamanlarda değişen dünya ile pandemi sürecinde insanların kendisine zaman ayırmak, hobi edinmek için bol bol vakti oldu. Evde kaldıkları bu süreçte insanlar ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirmeye, yaratıcı yönlerini keşfetmeye, pozitif düşünceye yönlendiren birçok aktiviteyle uğraşarak zamanlarını stresten uzaklaşarak keyifli hale getirmeye çalıştılar. 

Hobiler kendinizi ifade etmek ve farklı yönlerinizi, yeteneklerinizi keşfetmek yolunda en etkili yöntemlerdir. Hayatınızda sizi rahatsız eden problemlerin kaynağını bulmaya ve çözmeye yardımcı olabilir. Sinir, stres, öfke, üzüntü gibi olumsuz duygulardan arınmak için bir araç olabilir. Olumsuz duyguları pozitif duygulara çevirmenize yardımcı olur. Stres insan yaşamını birçok yönden olumsuz etkiler. Bilim insanları tarafından stresin insan sağlığı üzerinde fizyolojik ve psikolojik yönden olumsuz etkilerinin olduğu bulunmuştur. Bu yüzden hayatımız ne kadar stres dolu olsada stresle baş etme yollarını bulmalıyız. Bu yollardan en kolay ve keyif verici olanı kendimize uygun hobi edinmektir. Gün içerisinde yaşanan olaylar bazen üzücü ve stres verici olabilir. Bu yüzden günün stresinden uzaklaşmak, kendimizi dinlemek için bizi rahatlatan hobiler edinmeliyiz. Hobi edinen kişiler hayatlarından stresi uzaklaştırarak depresyona yakalanma riskini azaltır. Kişi kendi sınırlarını keşfederek hangi konuda ne kadar iyi olduğunun, ilgi alanlarının, yeteneklerinin farkına varır ve bu alanlarda kendisini geliştirme fırsatı bulur. Bu farkındalık kişinin hayatının diğer alanlarına da yansımaktadır. Örneğin kişi motivasyonunu ve konsantresini arttırarak iş hayatındaki başarısını da arttırır. Başka bir örnek ise hobinize göre bir kursa yazılmak (resim, ahşap, fotoğrafçılık, çizim vs gibi) orada sizinle ortak ilgi alanları olan yeni insanlarla tanışma fırsatı sağlar ve fikir alışverişinde bulunarak iletişim becerilerinizi güçlendirerek diğer insanlarla olan sosyal yaşantısını da katkıda bulunur. 

Kişiler yeteneklerine göre hobi edinerek farklı yönlerini keşfettikçe özgüvenleri de artmaktadır. Günümüzde edinebileceğimiz sayısız hobi seçenekleri mevcuttur. Toprakla uğraşmak, ahşap boyamak, kitap okumak, yazmak, tiyatroya gitmek, meditasyon veya yoga yapmak gibi etkinlikler kişide rahatlama ve gevşemeye yardımcı olan aktivitelerdir. Bazı insanlar ise spor yapmak, dağcılık, okçuluk, şarkı söylemek, dans kursuna gitmek gibi daha heyecan ve macera dolu aktivitelerden hoşlanır. Bu hobiler insan beynindeki serotonin, dopamin gibi hormonları aktive ederek, kişinin mutluluk seviyesinin artmasına yardımcı olur. Hobi edinmeyen kişiler boş zamanlarını kendilerine yararı olmayacak şekilde verimsiz geçiriyor olabilir. Bu durum kişileri fiziksel ve ruhsal olarak da olumsuz etkileyebilir. Günün her dakikası stresle beraber yaşadıkları için çözüm yolu üretemezler. Hayatının yorucu temposundan uzaklaşarak dinlenme alanı oluşturmalı ve kendinize zaman ayırmalısınız. Eğer bu yazıyı okuduysanız ve bir hobiniz yoksa bugünden itibaren ilgi alanınızı keşfedip kendinize uygun bir hobi edinmeye ne dersiniz? 

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.

                      

KAYNAKÇA : 

Kaya, B. (2017). Hobi edinmenin beden ve ruh sağlığına faydaları.26.11.2018,

https://blog.quicksigorta.com/saglik/hobi-edinmenin-beden-ve-ruh-sagligina-faydalari-296 .