Uyku Bozuklukları

Bireylerin günlük hayatlarında stres ve kaygı gibi çeşitli psikolojik sorunların artmasıyla ortaya çıkan ve verimi, işlevselliği bozan uyku bozuklukları her ne kadar aşılması kolay bir problem gibi görünse de sıklığı giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; her 3 yetişkinden birinin günlük 7 saatten az uyuduğuna veya uyku problemi yaşamaktadır. 

Farklı türleri olan uyku bozukluklarında;
 İnsomnia, uykuya dalmada veya uykuyu sürdürmede zorluk, 
• Parasomnia, uyku esnasında yapılan anormal davranışlar ve hareketler olarak, 
• Uyku apnesi, uyku esnasında nefes almanın tamamen durması veya azalması olarak 
• Huzursuz bacak sendromu, uykuda bacakları karşı konulamaz derecede hareket ettirme ihtiyacı hissetme olarak  
• Narkolepsi, gün içinde uyanık durumdayken gelişen “uyku atakları” şeklinde tanımlanabilir. 

Uyku bozukluklarının fizyolojik veya psikolojik sebepleri olabileceğinden bu konuda uzmana bir profesyonele danışmak doğru tanı ve tedavi için önemlidir. Papillon Akademi bünyesinde bulunan psikiyatristler uyku bozukluğunu hem fizyolojik hem psikolojik olarak muayenesini gerçekleştirmek ve doğru tanı için bütüncül bir şekilde yaklaşmaktadır. 

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız ve bu durumla daha fazla mücadele edemeyeceğinizi düşünüyorsanız Papillon Akademi’den randevu oluşturabilir ve daha fazla işlevselliğinizi bozmadan tedaviye başlamanızı öneririz.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.