Yeme Bozuklukları

Yeme bozukluğu olan bireyler, sağlıklarını tehdit edecek düzeyde negatif beslenme alışkanlıklarına sahiptirler. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür, fakat kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Yeme bozuklukları temelde 3 gruba ayrılır: 

Bulimiya Nervoza belirtileri, ekstrem bir şekilde yeme atakları sonrasında arkasından gelen kusmalar ön plana çıkar. 
Anoreksiya Nervoza belirtileri, ince bir bedene sahip olmayı isterler, kilo almaktan ekstrem bir şekilde korkarlar, beden imgelerinde bozukluk görülür. 
Başka Türlü Adlandırılamayan Yeme Bozukluğu

Yapılan çalışmalara göre, yeme bozukluklarının yaygınlığının ciddi oranda arttığı bulunmuştur. Yeme bozukluklarının nedeni tam olarak bilinemese de risk faktörleri arasında  sosyal, ailesel, psikolojik, gelişimsel, davranışsal ve biyolojik faktörler ileile yaşam olaylarının yer aldığı kabul edilmektedirTedaviyi geciktirmek hastalığın kronikleşmesine, tedavi sürecinin uzamasına ve zorlaşmasına neden olmaktadır. Psikoterapi veaile ile işbirliği de önem arz etmektedir. PapillonAkademi bünyesindeki ruh sağlığı çalışanlarımız bu konuda profesyonel destek sağlamaktadır.

Ankara Papillon Akademi psikiyatri ve psikolojik danışmanlık merkezi uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.